Wykorzystanie tynków maszynowych przy budowie domów i mieszkań
Tynki maszynowe są popularnym rozwiązaniem w budownictwie. Stanowią alternatywę dla tynków ręcznych, bo pozwalają znacznie skrócić czas wykonywania prac. Jest to rozwiązanie praktyczne i wydajne, ułatwiające roboty budowlane. Te materiały są przygotowywane ze specjalnej zaprawy. Dobrze pokrywają powierzchnie ścian i innych elementów w budynkach i poza nimi. Dowiedz się, gdzie się je wykonuje!
Charakterystyka i zalety tynków maszynowych
Tynki maszynowe mogą pokrywać ściany wewnętrzne i zewnętrzne. Odpowiednio dobrany rodzaj zaprawy jest trwałym wykończeniem ścian, sufitów, a nawet podłóg. Może stanowić podłoże np. pod płytki ceramiczne.
Materiały te powstają w wyniku wymieszania suchej zaprawy tynkarskiej z wodą w specjalnym agregacie tynkarskim. Wyróżnia się tynki:
wapniowe,
cementowe,
gipsowe.
Są nakładane przy pomocy specjalnego pistoletu natryskowego. Trzeba je potem zatrzeć oraz wygładzić.
Tynki maszynowe są powszechnie stosowane, ponieważ pozwalają na wyrównanie powierzchni, właściwie wykonane cechują się wysokimi walorami estetycznymi. Tynki gipsowe można poddać dalszej obróbce, np. malowaniu. Są to powierzchnie ognioodporne, które doskonale zabezpieczają ściany przed wilgocią. Dzięki temu we wnętrzach poprawiają się warunki klimatyczne. Specjaliści firmy budowlanej MIKOŚ wskazują również, że tynki te pozwalają na znaczną oszczędność czasu podczas prac budowalnych i wykończeniowych.
Zastosowanie tynków maszynowych
Tynki maszynowe są stosowane głównie do tynkowania ścian i sufitów. Ich stosowanie jest ważnym etapem wykańczania domów jednorodzinnych i obiektów wielorodzinnych. Są one niejako standardem prac budowlanych.
Kładzione są po zakończeniu tzw. stanu surowego zamkniętego. Budynek musi mieć zatem wprawione okna, drzwi, a nawet dach. Warto również wcześniej zadbać o rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Tylko wówczas wszelkie kable, przewody i inne elementy zostaną estetycznie schowane pod tynkiem.
Zakłada się, że optymalny czas na przeprowadzenie tynkowania to 30 dni od wymurowania ścian z bloczków lub pustaków, a także 90 dni w przypadku ścian żelbetowych. Ten materiał wymaga odpowiedniej temperatury, wynoszącej co najmniej 5°C. Niższe wartości mogłyby doprowadzić do przemarznięcia tynku.
Popularne tynki gipsowe są kładzione na powierzchnie betonowe, żelbetonowe i ceramiczne. Są uniwersalne i jako takie znajdują zastosowanie na niemal każdej budowie. Są zalecane do suchych pomieszczeń, a tynki cementowo-wapienne są stosowane w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana