W jaki sposób ocieplać fundamenty?

Spis treści
- Czym można ocieplać fundamenty?
- Ocieplanie fundamentów styrodurem
- Pozioma izolacja fundamentów
- Pionowa izolacja fundamentów
- Jak ocieplać fundamenty na zewnątrz? Zasady
- Co wpływa na cenę i ile kosztuje ocieplenie fundamentów styropianem?
Ocieplenie fundamentów to ważna kwestia przy planowaniu budowy domu. Styropian, styrodur, a może płyty ze skalnej wełny? Dowiedz się, czym można ocieplać fundamenty. Poznaj poziomą i pionową metodę. Odkryj zasady ocieplania fundamentów na zewnątrz. Co wpływa na cenę procesu? Ile kosztuje ocieplanie fundamentów? Przeczytaj koniecznie nasz poradnik!
Czym można ocieplać fundamenty?
Ocieplanie fundamentów można przeprowadzić za pomocą:
- płyt z polistyrenu ekstrudowanego lub ekspandowanego,
- kermazytu,
- płyt EPS i XPS,
- płyty z wełny skalnej,
- pianki poliuretanowej.
Do najtańszych opcji zalicza się zastosowanie tradycyjnego styropianu. Przy zakupie zwróć uwagę na ściskanie. Zwykle poleca się styropiany z grupy EPS 200.
Ocieplanie fundamentów styrodurem
Ocieplanie fundamentów styrodurem nie musi być skomplikowane. Jest to lepsza wersja styropianu. Jest mniej nasiąkliwy, a więc sprawdzi się na wilgotnych terenach. Jest odporny na wody gruntowe. Jest także trwalszy od styropianu i odporniejszy na mechaniczne obciążenia. Jedyną wadą jest wymóg utworzenia powłoki hydroizolacyjnej. Na nią przykleja się płyty XPS. Na koniec zastosuj folię kubełkową lub siatkę zbrojoną.
Pozioma izolacja fundamentów
Poziomą izolacją fundamentów określa się papę, którą układa się na lepiku bądź folii PCV. Dobrze, aby znajdowała się między ścianami a ławami, a przy tym między murowanymi ścianami na fundamencie a fundamentem. Posiadasz stary dom? Wówczas przeprowadzenie odpowiedniej izolacji poziomej może być trudne. Często wówczas stosuje się sposób iniekcji krystalicznej. Nawierca się w fundamencie otwory. Przez nie przeprowadza się mieszankę krzemianowego aktywatora, cementu portlandzkiego i wody. Podczas wysychania krystalizuje się i wypełnia fundamenty i ściany. Powstaje wtedy powłoka, która nie przepuszcza wody. Mieszanka ta jest łatwa w przygotowaniu. Nierzadko wykorzystuje się ją do osuszania ścian.
Pionowa izolacja fundamentów
Uzupełnieniem poziomej izolacji fundamentów i wykopów jest pionowa. Dzięki temu chroni się ściany fundamentowe i pionowe ściany od piwnic. Może być izolacją:
- lekką przeciwwilgociową – stosowana w momencie, gdy poziom gruntowych wód jest niżej fundamentów,
- średnią – obejmuje grunty o nieznacznej przepuszczalności,
- przeciwwodną ciężką – polecana do podmokłych terenów.
Jak ocieplać fundamenty na zewnątrz? Zasady
Zastanawiasz się, jak ocieplać fundamenty? W przypadku zewnętrznego ocieplania wykonuje się je po izolacji. Do instalacji płyt użyj specjalnego kleju. Aplikuje się go metodą na placki. Pamiętaj, aby przeprowadzać to na stronie płyty, która ma napis. W przypadku styropianu grafitowego wymagany jest mocniejszy klej. Styropian grafitowy powinien być chroniony przed promieniami UV. Jest poza tym śliski i ma niewielką przyczepność. Ważne: Płyty powinny do siebie odpowiednio przylegać. Dlatego przyciskaj je. Po nałożeniu kleju dociśnij je do fundamentu, a potem odczekaj, aż wyschną spoiwa. Pod żadnym warunkiem nie przesuwaj płyt!
Co wpływa na cenę i ile kosztuje ocieplenie fundamentów styropianem?
Najlepiej jest zlecić wykonanie ocieplania fundamentów specjalistom. Zwykle cena ocieplania fundamentów wynosi od 30 do 40 złotych za metr kwadratowy. Na koszt wpływa przede wszystkim wielkość i zakres prac. Dotyczy to szczególnie dużych powierzchni. Taniej zapłacisz, jeśli samodzielnie przeprowadzisz wykop. Istotny jest także typ materiału.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
CM-Construction Sp. z o.o.
Prace ziemne, uzbrajanie terenu woj. zachodniopomorskie71-084 Szczecin, Zielonogórska 35 lok. 8
-
Piasecki i Syn WZU Elżbieta Berlińska-Piasecka
Stalowe konstrukcje woj. mazowieckie05-180 Pomiechówek, Ludowa 11