Podstawowe parametry techniczne śrub
Wśród wielu różnych artykułów metalowych znajdziemy m.in. śruby. To jeden z najczęściej stosowanych elementów łączeniowych, które dostępne są w rozmaitych rodzajach i rozmiarach. Wybór odpowiednich śrub bywa bardzo trudny, jeżeli nie znamy podstawowych parametrów technicznych. Na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę w przypadku śrub? Podpowiadamy.
Śruby jako jeden z podstawowych elementów łączeniowych
Asortyment śrub jest ogromny. Z tych elementów łączeniowych korzystamy na co dzień, dokonując przeróżnych napraw, jednak nie jest to jedyne z ich zastosowań. Śruby stosowane są w wielu dziedzinach przemysłu, odpowiadając za właściwą stabilność i wytrzymałość rozmaitych konstrukcji, a także prawidłowe działanie części i podzespołów stosowanych np. w branży motoryzacyjnej. Śruba pozwala na stworzenie połączenia rozłącznego, dzięki czemu możemy nie tylko szybko i skutecznie połączyć określone elementy, ale także przystąpić do demontażu stworzonej konstrukcji.
Elementem uzupełniającym śrubę są nakrętki i podkładki. Szeroki asortyment śrub i innych wyrobów hutniczych oferuje hurtownia śrub Logis. W ofercie firmy dostępne są wyroby spełniające odpowiednie normy DIN, ISO i PN/M, m.in. śruby bez łbów (np. dociskowe z rowkiem ISO 4766, ISO 7434 lub z gniazdem ISO 4029) i śruby z łbami sześciokątnymi (np. DIN 931, DIN 933, DIN 960, DIN 961, DIN 7990), wypukłymi (np. z gniazdem sześciokątnym ISO 7380-1) i walcowanymi (np. PN-M 82302, DIN 912, ISO 4762), nakrętki (np. kołnierzowe DIN 6923) i podkładki (m.in. płaskie, sprężyste, kształtowe), a także pręty gwintowane (m.in. 1-2 m i o innych długościach). Szukając odpowiedniej śruby, powinniśmy zwrócić uwagę na ważne parametry techniczne, które pozwalają dobrać element łączeniowy do jego zastosowania.
Jakie są najważniejsze parametry techniczne śrub?
Najważniejsze parametry techniczne śrub, na które musimy zwrócić szczególną uwagę podczas ich wyboru to:
rodzaj gwintu złącznego, który różni się pod względem rozmiaru, skoku, a także rodzaju i sposobu skręcania;
klasa twardości i rodzaj materiału, z którego została wykonana śruba - decydują o jej wytrzymałości oraz możliwości zastosowania w szczególnie wymagających i trudnych warunkach eksploatacyjnych;
rozmiar elementu złącznego – długość i średnica śruby;
zastosowanie powłoki ochronnej, która zabezpiecza przed korozją.
W przypadku parametrów technicznych śrub nie można pominąć jeszcze jednej i bardzo istotnej kwestii, którą jest zgodność elementów łączeniowych z obowiązującymi normami DIN, ISO i PN/M. Jedynie wysokiej jakości śruby cechują się właściwą wytrzymałością oraz odpornością na działanie czynników środowiskowych, dzięki którym mogą być stosowane w celu łączenia różnych konstrukcji, wykonanych np. z elementów stalowych, drewna oraz innych materiałów. Warto pamiętać, że śruba śrubie nierówna, dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zgodność z obowiązującymi normami, które są wyznacznikiem jakości i bezpieczeństwa zastosowania śrub oraz innych elementów łączeniowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana