Od czego zależy wytrzymałość posadzki żywicznej?

Spis treści
- Odpowiednie przygotowanie podłoża
- Właściwy dobór posadzki żywicznej do jej przeznaczenia
- Grubość posadzki żywicznej
- Poprawne wykonanie
Posadzki żywiczne w ostatnich latach zyskują na popularności. Coraz częściej są one stosowane nie tylko w garażach czy budynkach komercyjnych, ale także w domach. Ten rodzaj posadzek doceniany jest przede wszystkim za estetyczny wygląd oraz trwałość. Jednak aby po wykonaniu posadzki żywicznej móc się cieszyć wszystkimi jej zaletami, należy zwrócić uwagę na cztery elementy wpływające na jej trwałość.
Odpowiednie przygotowanie podłoża
Pierwszą i najważniejszą kwestią wpływającą na wytrzymałość posadzki żywicznej jest odpowiednie przygotowanie podłoża przed jej wykonaniem. Powinno ono więc cechować się dobrą przyczepnością. Odpowiednim podłożem jest np. wylewka betonowa z zeszlifowaną wierzchnią warstwą. Dodatkowo podłoże, na którym ma być wykonana posadzka żywiczna, musi:
-
być oczyszczone z kurzu, zabrudzeń i substancji oleistych,
-
być pozbawione pęknięć czy innych ubytków,
-
cechować się wilgotnością nie większą niż 5%.
Właściwy dobór posadzki żywicznej do jej przeznaczenia
Nie bez wpływu na wytrzymałość posadzki żywicznej pozostaje także dopasowanie jej rodzaju do tego, gdzie i w jakim celu ma być ona zastosowana. Dlatego też firmy takie jak TQS Flooring, oferujące wykonywanie posadzek żywicznych, proponują różne rozwiązania o zróżnicowanych właściwościach, takie jak na przykład:
-
posadzki poliuretanowe, idealnie sprawdzające się w miejscach, gdzie wymagana jest duża elastyczność podłoża,
-
podłogi żywiczne chemoodporne, do zastosowania w miejscach, gdzie mogą być one narażone na działanie substancji chemicznych,
-
posadzki żywiczne antyelektrostatyczne, przeznaczone do miejsc, w których mogą występować niekontrolowane wyładowania elektryczne.
Grubość posadzki żywicznej
Wytrzymałość posadzki żywicznej zależy również od jej grubości. Pod tym względem podłogi żywiczne dzieli się na:
-
cienkowarstwowe,
-
grubowarstwowe,
-
grubowarstwowe kwarcowe.
Największą wytrzymałością wyróżniają się grubowarstwowe kwarcowe, gdyż wzbogacane są one o domieszkę naturalnego piasku, spowalniającego ich ścieranie.
Poprawne wykonanie
Odpowiednio przygotowane podłoże, właściwie dobrany rodzaj oraz grubość podłogi żywicznej nie są jednak w stanie zagwarantować wytrzymałości powierzchni. Równie istotne jest poprawne wykonanie posadzki. Ważne jest to, aby posadzka żywiczna miała zachowane odpowiednie spadki oraz dylatację konstrukcyjną i przeciwskurczową. Posadzkę epoksydową należy wylewać warstwami. Trzeba pamiętać o tym, by wylewanie przeprowadzać sprawnie, z uwagi na to, że procesy wiążące następują szybko, oraz o zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych pomiędzy wylewaniem kolejnych warstw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Centrum Konstrukcji Halowych sp. z o.o.
Stalowe konstrukcje woj. mazowieckie08-110 Żabokliki, Zakładowa 5
-
Bet-Trans Spółka Jawna A.J.Lewczuk
Budowlane materiały - beton woj. mazowieckie08-110 Siedlce, Brzeska 102J