Najważniejsze kryteria wyboru odpowiedniego rusztowania
Rusztowanie pozwala bezpiecznie wykonywać wiele prac budowlanych, montażowych czy instalacyjnych na znacznych wysokościach. Poza spełnianiem wymagań bezpieczeństwa, rusztowanie powinno być także wygodne w eksploatacji. Aby jednak tak się stało, należy odpowiednio wybrać rodzaj konstrukcji. O czym należy pamiętać?
Wybór rusztowania – o czym pamiętać?
Najważniejszym elementem wpływającym na wybór rusztowania, jest przede wszystkim sposób kotwienia konstrukcji, materiał jej wykonania czy sposób użytkowania. Aby rusztowanie było w pełni bezpieczne dla pracowników, musi być stabilne – właściwie zakotwione. Może stanowić konstrukcję samonośną opartą na podłożu, lub opierać się na podłożu i ścianie, do której jest przytwierdzone dodatkowo. Istnieją rusztowania wiszące – podwieszone za pomocą lin. Równie ważnym aspektem, jest to, czy konstrukcja będzie nieruchoma czy przejezdna. Na to z kolei wpływa sposób użytkowania rusztowania. Przy wyborze, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego powstaje produkt. Najpopularniejsze są rusztowania aluminiowe oraz stalowe – najbardziej wytrzymałe i lekkie konstrukcje.
Przeczytaj również: Zalety rusztowań i drabin aluminiowych
Jaką konstrukcję rusztowania wybrać?
Wybierając rusztowanie, należy pamiętać, jak jest skonstruowane. Rosnącą popularność zyskały w szczególności konstrukcje modułowe, umożliwiające pracę przy dużych obiektach – wieżach, rafineriach czy budynkach o skomplikowanych kształtach. Można je rozbudować w dowolnym kierunku, co zapewnia większy komfort pracy. Choć ich konstrukcja jest dość skomplikowana, to dzięki dystrybutorowi rusztowań budowlanych S.K.A.T Rusztowania nie trzeba martwić się o kwestie montażu. Specjaliści we wszystkim pomogą swoim Klientom, zapewniając bezpieczeństwo produktów.
Czym jest wysokość robocza rusztowania?
Wybierając rusztowanie, nie można pomijać kwestii jego wysokości roboczej. To odległość mierzona w pionie od płaszczyzny podłoża, do miejsca, gdzie można sięgnąć ręką. Parametr ten jest bardzo ważny, ponieważ informuje o tym, jak maksymalnie obniżyć wysokość rusztowania w trakcie prac w niskich pomieszczeniach. Wykonując działania na dużych wysokościach i na zbyt niskim rusztowaniu można spowodować konieczność doboru elementów podwyższających rusztowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana