Najpopularniejsze zastosowania drutu okrągłego
Drut okrągły wytwarzany może być metodą ciągnienia lub walcowania. Metoda produkcji determinuje właściwości drutów, które mogą mieć różną twardość, czyli wytrzymałość na rozciąganie oraz zakres średnic. Drut okrągły może mieć także różną powierzchnię, co również jest wynikiem zastosowanych procesów technologicznych. Na rynku dostępne są druty w odcinkach i w kręgach, które znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach.
Czym różni się drut okrągły walcowany od ciągnionego?
Ciągnienie prętów polega na wydłużeniu materiału kosztem redukcji jego średnicy, co przekłada się na zwiększenie wytrzymałości i obniżenie elastyczności wyrobu. Ciągnienie zwykle odbywa się na zimno, choć czasem stosuje się także rozciąganie rozgrzanego materiału. Druty ciągnione dostępne są w dość wąskim zakresie wymiarowym.
Z kolei walcowanie to proces, w którym materiał jest przeciskany przez obracające się walce w maszynie nazywanej walcarką. W tym przypadku również rozróżniamy procesy na zimno i na gorąco. Drut okrągły wykonany techniką walcowania na zimno cechuje się gładszą i lepiej wykończoną powierzchnią, a także precyzją wykonania. W wyniku walcowania na gorąco ingeruje się w strukturę wewnętrzną materiału, co pozostaje nie bez znaczenia dla jakości wyrobu. Zasadniczo druty walcowane uznawane są za mniej wytrzymałe od ciągnionych.
Zastosowanie drutu okrągłego
Drut okrągły ciągniony ze względu na wysoką odporność mechaniczną i idealnie gładką powierzchnię znajduje zastosowanie przy budowie różnego rodzaju konstrukcji, kratownic, wsporników i stelaży. Wykorzystywany jest także do produkcji maszyn i urządzeń. Drut okrągły dostępny jest w szerokiej palecie rozmiarowej – producent drutu METALBERNAT z Częstochowy oferuje drut w kręgach, który można przyciąć we własnym zakresie do pożądanej długości. Z drutu walcowanego mogą powstać fragmenty konstrukcji lub elementy maszyn i urządzeń, na przykład wałki, tuleje, wrzeciona, cylindry, koła zębate i pasowe oraz wiele innych.
Drut okrągły to powszechnie wykorzystywany w budownictwie materiał – powstają z niego zbrojenia betonu, różnego rodzaju zawiesia, elementy łączeniowe. Drut przydaje się podczas drobnych napraw i prac remontowych. Wykorzystywany jest także w branży meblarskiej i do produkcji sprzętu AGD. Z drutu powstają sprężyny, siatki, wieszaki, kosze gabionowe i wiele innych elementów codziennego użytku. Drut stosowany jest także w hutnictwie i metalurgii oraz przemyśle ciężkim.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana