Montaż ogrodzenia wokół posesji a przepisy
Realizując różnego rodzaju prace wykończeniowe na terenie działki, warto pomyśleć również o postawieniu wokół posesji ogrodzenia. Właściwie dobrany płot pełni funkcję zarówno estetyczną, jak i użytkową. Zanim jednak dojdzie do jego zamontowania na danym obszarze, trzeba najpierw sprawdzić, co mówią na temat tego typu konstrukcji obowiązujące w Polsce przepisy. Nie zwlekaj i już dziś poznaj więcej informacji na wspomniany temat.
Budowa ogrodzenia – najważniejsze regulacje prawne
Co do zasady, na postawienie ogrodzenia o wysokości nieprzekraczającej poziomu 2,2 m właściciel działki nie potrzebuje żadnego zezwolenia. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy płot ma postać muru oporowego albo konstrukcji służącej do zabezpieczania gruntu przed osuwaniem się. Podobnie dzieje się również w przypadku instalacji montowanych wokół obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków.
Przeczytaj również: W jaki sposób zamontować ogrodzenia metalowe kute?
Planowany montaż ogrodzeń trzeba zgłosić do starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu najpóźniej na trzy tygodnie przed przewidywanym rozpoczęciem robót budowlanych. Odnosi się to głównie do konstrukcji o wysokości powyżej 2,2 m, a także tych zlokalizowanych bezpośrednio przy drodze gminnej albo powiatowej. Jeśli dane ogrodzenie otacza niezabudowaną działkę, uznaje się je za obiekt budowlany. W tym przypadku jego minimalna odległość od drogi wojewódzkiej lub powiatowej powinna wynosić 8 m, a od drogi gminnej 6 m. Elementy wykończeniowe ogrodzenia nie mogą stwarzać niebezpieczeństwa dla ludzi.
Przeczytaj również: Dlaczego warto skorzystać z usługi montażu ogrodzenia?
Bramy i furtki muszą koniecznie otwierać się do wewnątrz działki. Ich minimalna szerokość powinna wynosić odpowiednio 2,4 m oraz 0,9 m.
Budowa ogrodzenia – jak to wygląda w różnych sytuacjach?
Warto mieć świadomość, że płoty zbudowane wyłącznie w obrębie jednej nieruchomości stanowią integralną część gruntu, na której zostały one postawione. Do obowiązków właściciela lub zarządcy danego obiektu budowlanego zalicza się użytkowanie tej konstrukcji zgodnie z przeznaczeniem, a także utrzymywanie jej w odpowiednim stanie technicznym oraz estetycznym.
Przeczytaj również: Dlaczego warto postawić na ogrodzenie ze stali?
Czasem jednak zdarza się, że ogrodzenia montowane przez specjalistów z takiej firmy, jak BUDMAT, znajdują się na granicy pomiędzy sąsiednimi gruntami. W tych okolicznościach osoby, które wzniosły daną barierę, nie mogą żądać zwrotu połowy wydatków poniesionych na realizację inwestycji. Z drugiej jednak strony wspólnym obowiązkiem obu stron jest dbałość o przeprowadzanie bieżących prac naprawczych i konserwacyjnych zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana