Jakie cechy musi mieć optymalne pokrycie dachowe?
Zakup pokrycia dachowego to ważny moment remontu lub budowy domu. Istotna jest oczywiście kwestia estetyczna, jednak o wiele większe znaczenie mają parametry wybranego materiału. Jakie cechy powinny wyróżniać optymalne pokrycie dachowe? Na co zwrócić uwagę, czytając opis techniczny danego produktu? Oto kilka wskazówek.
Jak wybrać dobre pokrycie dachowe?
Dach pełni niezwykle ważną funkcję w całym obiekcie. To właśnie szczelne połacie dachowe sprawiają, że do wnętrza budynku nie dostaje się wilgoć i woda. Mocna konstrukcja zabezpiecza również przed działaniem intensywnych promieni słonecznych czy porywistymi podmuchami wiatru. W związku z tym, że polski klimat należy do zmiennych, mocna konstrukcja dachu to niezwykle ważny element, który poradzi sobie podczas wichur, obfitych opadów deszczu oraz śniegu, a także intensywnych promieni słonecznych. Obecnie w sklepach można znaleźć szeroką gamę produktów służących do pokrycia dachu.
Przeczytaj również: Jakie właściwości ma papa dachowa?
Wytrzymałość dachu
Remont bądź budowa dachu od podstaw to bardzo duży wydatek, dlatego bardzo ważna jest wytrzymałość zakupionego materiału. Połacie dachowe powinny wyróżniać się odpornością nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na uszkodzenia mechaniczne. Trwała konstrukcja zapewnia także szczelność dachu. Kiepskiej jakości materiał charakteryzuje się przepuszczalnością. W ten sposób do wnętrza budynku dostaje się wilgoć, a na murach tworzą się niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców grzyby. Który produkt wybrać, by cieszyć się trwałym dachem? Obecnie do najbardziej wytrzymałych materiałów należy dachówka ceramiczna.
Przy zakupie pokrycia dachowego należy zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności ciepła. Jest to wartość oznaczona symbolem Uc (często stosuje się także oznaczenie λ - lambda). Przepisy dotyczącego tego parametru ulegały znacznemu zaostrzeniu na przestrzeni ostatnich lat. Ich wartość znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami aktualna wartość czynnika powinna wynosić 0,15 W/(m²K).
Izolacyjność dachów
O kolejnym czynniku wpływającym na wybór konkretnego mówią eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć i akcesoriów dachowych:
Dach musi chronić budynek przed utratą ciepła. Opłaty za ogrzewanie znacznie wzrosły w ostatnim czasie, dlatego należy zadbać o to, by dach był dobrze izolowany. Materiały różnego typu zabezpieczają dom w określony sposób. Oczywiście im wyższa ochrona, tym lepsze wyniki, co jednoznacznie przekłada się na wysokość rachunków na przykład za gaz. Dlatego kupując konkretne pokrycie dachowe, należy zwrócić uwagę na jego izolacyjność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana