Czym jest sondowania statyczne i kiedy jest przeprowadzane?
Wśród wielu różnorodnych metod badań geologicznych wyróżnić można między innymi sondowanie statyczne, które polega na wykonaniu otworu w celu określenia właściwości geotechnicznych i hydrogeologicznych gleby. W niniejszym artykule skupiamy się więc na nim, omawiając to na czym dokładnie polega sondowanie statyczne, w jaki sposób jest przeprowadzane oraz kiedy znajduje ono zastosowanie.
Czym jest sondowanie statyczne?
Sondowanie statyczne metodą CPT oraz CPTU zaliczane jest do polowych badań geologicznych, które polegają na wciskaniu w podłoże stożka elektrycznego wraz z czujnikami stale rejestrującymi parametry gruntu w stanie pierwotnym. Dzięki temu podczas badania nie zostaje zaburzona naturalna struktura gruntu. W trakcie przeprowadzania sondowania statycznego rejestracji podlega natomiast między innymi:
prędkość penetracji,
opór stożka,
głębokość mierzona w centymetrach,
odchylenie od pionu,
tarcie występujące na pobocznicy stożka,
ciśnienie porowe gruntu.
Zaletą sondowania statycznego jest to, że może być ono przeprowadzane w przypadku każdego rodzaju gruntu, a określane w ten sposób parametry są niezwykle precyzyjne.
Jakie dane o gruncie pozwala uzyskać sondowanie statyczne?
Sondowanie statyczne gruntu, którego przeprowadzaniem w Szczecinie i okolicach zajmuje się między innymi firma oferująca usługi geologiczno-inżynierskie Geoprojekt pozwala uzyskać wiele informacji o parametrach podłoża. Na podstawie sondowania statycznego metodą CPT, a także CPTU można więc określić między innymi:
stopień zagęszczenia gruntów niespoistych,
współczynnik prekonsolidacji gruntu,
stopień plastyczności gruntów spoistych,
moduł ściśliwości wtórnej,
edometryczny moduł ściśliwości,
współczynnik konsolidacji,
wytrzymałość gruntu na ścinanie w warunkach bez odpływu,
efektywny kąt tarcia wewnętrznego,
współczynnik filtracji w kierunku poziomym.
W jakim celu przeprowadza się sondowanie statyczne?
Badania geologiczne gruntów z wykorzystaniem sondowania statycznego metodą CPT i CPTU przeprowadzane są przede wszystkim na terenach inwestycyjnych. Za ich pomocą można bowiem określić między innymi występujący na nich rodzaj gruntów. Dodatkowo w przypadku metody CPTU gwarantuje ona także możliwość określenia poziomu zwierciadła wody gruntowej oraz zmierzenia ciśnienia porowego gruntu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana