Czy każda brama może być wyposażona w automatykę?
Automatyka do bram garażowych i wjazdowych umożliwia ich zdalne otwieranie i zamykanie przy pomocy kodu, pilota lub guzika, znajdującego się we wnętrzu domu. Dzięki niej nie musimy każdorazowo wysiadać z samochodu po to, by otworzyć, a następnie zamknąć bramę. W końcu po to budujemy garaże, by wsiadać do auta w ciepłym otoczeniu. Dowiedz się, czy automatykę można zamontować w każdej bramie.
Automatyka dla bram garażowych i wjazdowych
Do wyboru mamy bramy przesuwne, segmentowe, rozwieralne, łamane, teleskopowe. Jest ich dość sporo, ale właściwie w każdej można zamontować automatykę. Zarówno bramy garażowe, jak i wjazdowe nie stanowią w tym zakresie żadnego problemu. Kluczowy jest jedynie odpowiedni dobór mechanizmu, ponieważ ten drastycznie się różni w zależności od posiadanego lub wybranego rodzaju bramy. Warto wiedzieć, że chociaż montaż automatyki w bramie, która już jest zamontowana, jest możliwy, to najwygodniej jest przeprowadzić go równocześnie z jej pierwszym montażem. W przypadku problematycznych modeli bram oraz braku instalacji elektrycznej może to być nieco droższe przedsięwzięcie, jednak oczywiście nie niemożliwe.
Przeczytaj również: Nowoczesne rozwiązania w zakresie automatyki do bram
Co się składa na zestaw automatyczny do otwierania bram?
W każdym zestawie odpowiadającym za automatyczne otwieranie się i zamykanie bramy oprócz sterownika musi znaleźć się także siłownik oraz pasek zębaty, szyna jezdna, ramię lub alternatywnie wysięgnik. To właśnie jeden z tych ostatnich elementów musi być dopasowany do konkretnego rodzaju bramy, by zapewnić jej odpowiednie działanie. W doborze mechanizmu może pomóc przykładowo dystrybutor bram garażowych Amar, który zajmuje się również ich montażem.
Przeczytaj również: Jak działa automatyka do bramy?
Poza wymienionymi już elementami w zakresie automatyki do bram warto zaopatrzyć się również w inne urządzenia, które znacznie ułatwiają i uprzyjemniają korzystanie z ich. Jest to przykładowo fotokomórka, listwy zabezpieczające oraz akumulator awaryjny lub możliwość ręcznego otwierania bramy w sytuacji, w której dojdzie do awarii prądu. Przydatna bywa również lampka informująca o czynnościach aktualnie wykonywanych przez system czy funkcja furtki. Wśród najistotniejszych parametrów podczas doboru automatyki do bramy wymienić można rodzaj i wagę, szerokość, ilość wykonywanych cykli w ciągu doby oraz szybkość otwierania się.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana