Co to klinkier i jakie są jego zalety i zastosowanie?
Klinkier to materiał budowlany, który jest cegłą. Powstaje w trakcie wypalania gliny. Przy tym ma zwykle mniejszą niż 6% nasiąkliwość. Jest także wytrzymała na ściskanie i odporna na mróz. Wyróżnia się cegły klinkierowe perforowane, szczelinowe i pełne. Do czego się je zwykle stosuje? Gdzie można je wykorzystać na zewnątrz? Wyjaśniamy w naszym artykule!
Czym jest klinkier?
Cegła ceramiczna, czyli klinkier powstała w starożytnej Mezopotamii, Egipcie i Babilonie. Nie wypalano jej, tylko suszono na słońcu. Na początku tworzono ją z gliny bądź mieszanki gliny z piaskiem. Współcześnie jest to materiał ceramiczny o spieczonym czerepie. Cechuje się niezeszkliwioną powierzchnią. Wytwarza się go z gliny. Z tego materiału wytwarza się z reguły:
- dachówki klinkierowe,
- płytki klinkierowe,
- bruk klinkierowy,
- cegły klinkierowe.
Zastosowanie klinkieru elewacyjnego
Tak zwana płytka elewacyjna klinkier pozwala tworzyć kominy domowe czy przemysłowe. Kiedyś dzięki tolerancji wody stosowano ją do budowy kanałów ściekowych czy burzowych. W obecnych czasach wciąż można spotkać cegłę klinkierową na przykład przy tworzeniu elewacji mieszkalnych budynków. Można go stosować jako płytki elewacyjne lub jako mur zewnętrzny w sytuacji, gdy buduje się trójwarstwowe ściany.
Oprócz tego klinkier elewacyjny pozwala na budowę ogrodzeń. Ponadto wykonuje się z niego:
- podmurówki,
- słupki,
- altany,
- śmietniki,
- murki w ogrodach.
Znajdzie także zastosowanie w ścianach kuchennych czy obudowach kominków. Ze względu na współczesną modę na styl industrialny, często można spotkać płytki klinkierowe w pomieszczeniach. Najpopularniejsze są barwy czerwone, jednak warto sprawdzić szare i żółte odcienie.
Wykorzystanie na zewnątrz
Klinkiery można także wykorzystać przy aranżacji otoczenia domu czy ogrodu. Sprawdzą się szczególnie na tarasie. Będzie gwarantować trwałość posadzki czy elegancję. Elewację możesz wyłożyć płytką klinkierową w części lub w całości. Duże płytki klinkierowe możesz wykorzystać do wytyczenia ścieżek w ogrodzie. Mniejsze płytki natomiast możesz użyć do wykończenia:
- grilla,
- schowka – do narzędzi,
- innych części w ogrodzie.
Jakie są zalety klinkieru?
Klinkier to materiał budowlany, który jest szczególnie wytrzymały na czynniki zewnętrzne takie jak warunki pogodowe czy czynniki chemiczne. Jest przy tym materiałem naturalnym. Cegła klinkierowa jest ekologiczna i składa się z piasku i gliny. Jest także wytrzymały i może posłużyć na wiele lat. Są odporne na:
- czynniki chemiczne,
- czynniki zewnętrzne,
- ogień.
Przy tym nie wymaga czyszczenia czy systematycznej konserwacji. Warto wiedzieć, że pozwala zbudować:
- kominy,
- kominki,
- obiekty mieszkalne.
W jaki sposób układać klinkier?
Na wykorzystanie do wykończenia fasady klinkieru najlepiej zdecyduj się jeszcze przy projekcie domu. Ponieważ stanowi ciężkie tworzywo, wymaga odpowiedniego podparcia. Ważne, aby fundamenty były właściwie szerokie. Do łączenia cegieł klinkierowych z nośną ścianą użyj metalowych kotew. Liczba ich zastosowania wynika z:
- grubości ocieplenia,
- siły wiatru,
- powierzchni ściany.
Zwykle jest to około 5 sztuk na 1 metr kwadratowy. Nie zapomnij również wykonać szczelinę powietrzną. Do murowania wybierz specjalne zaprawy. Mogą być do murowania, fugowania czy uniwersalne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana